Освоюємо догляд за хвойними деревами

Інтерв'ю з відомим ландшафтним дизайнером Наталією Дударевою.

Листяні не люблять хвойних

- Чи не позначиться на врожайності яблуні її сусідство з хвойним деревом (ялиною)?

- Обов'язково позначиться! У ялин розгалужена поверхнева коренева система і дуже велика площа живлення. Поруч з ялинами взагалі все погано росте. Хіба що з бузиною, бересклетом і горобиною ялинка не розправляється так рішуче, як з іншими сусідами.В принципі з декоративними (ягідними) яблунями декоративні (колючі) ялинки співіснують чудово. Букетна (на відстані 3 - 3,5 м від стовбура до стовбура) посадка блакитної ялини, яблуні ягідної Roialiti і, наприклад, липи дуже ефектно виглядає. Але в цьому випадку від яблуні ніхто не вимагає врожаю.

Як виростити дерево здоровим

- Скажіть, будь ласка, як краще доглядати за блакитною ялиною. Які застосовувати добрива, щоб вона росла здоровою, як часто поливати і т. д.

- Перший рік після посадки дерево потребує регулярного (2 рази на тиждень) рясного поливу. Під дерево висотою 2,5 м в суху погоду необхідно вилити по 40 - 50 л води за один раз.

Якщо ви купили здорову блакитну ялинку з гарною кореневою системою, то вона приживається на ура. Вже в перший рік дає невеликі прирости, а далі «рве» вгору і вшир.
Вносьте 2 рази в сезон добриво Pokon для хвойних (по 30 г гранул і 20 г англійської солі), і ялинка стане рости дуже пишною і здоровою.

Вам залишиться тільки поливати її, якщо вже зовсім сухо стане, та стежити, щоб не хворіла. З паразитів для молодого дерева найбільш неприємні павутинний кліщ і щитівка, та ще, мабуть, і Гермес. Бувають ще ураження грибними хворобами.

Чи варто обрізати гілки?

- У мене в саду ростуть сосни і блакитна ялина, їм вже 5 років. Підкажіть, будь ласка, чи можна у дерев зрізати нижні гілки, щоб не заважали газонокосарці? І чи можна взагалі обрізати хвойні і коли це краще робити?

- Хвойні рослини обрізати можна. Найкраще це робити в самому кінці травня - початку червня, після закінчення періоду активного сокоруху.

Нижні гілки у сосен та ялинок я зрізаю протягом усього літа, і нічого страшного не відбувається. Тільки зрізайте їх продезинфікованим в міцному розчині марганцівки секатором і швидко замазуйте зрізи художньою олійною фарбою. Це робиться для того, щоб не занести інфекцію і не дати дереву втратити смолу.

Шкідники атакують посадки

- У мене на соснах з'явилися зелені гусениці, які їдять хвою. Підкажіть, як їх позбутися?

- Перш за все позбавляються від цієї напасті ручним збиранням гусениць та їх знищенням. Але якщо все вже дуже запущено, гусениць можна потруїти карбофосом (дивіться інструкцію з розведення препарату на упаковці). Правда, потім дохлих гусениць все одно бажано зібрати. Вони самі, швидше за все, не відваляться.

Особливо ті, які зібралися окукліваться і замоталися в павутинний кокон. А ось птахи ними потім можуть серйозно отруїтися.

Чи можна обмежити зростання сосни?

- Чи можна зупинити зростання сосен? Вони красиві, але аж надто сильно затінюють ділянку (висота вже під три метри).

- Обмежити зростання звичайної сосни, не пригнічуючи дерево, на жаль, практично неможливо. Можна виламувати частина молодих пагонів у стадії «коричневих свічок» в кінці травня, щоб обмежити ріст дерева в висоту і в непотрібні вам сторони. Але тоді сосна буде стрімко рости вшир.

Якщо сосен занадто багато, поки вони не стали занадто великими, в кінці серпня, можна пересадити частину дерев - на узлісся, в найближчу лісосмугу.

А для маленьких ділянок ідеальні гірська сосна «Гном» і сосна Watereri, вони ростуть до 2 - 2,5 м. Правда, саджанці на ринку коштують дорого.